პერსონალურ მონაცემთა დაცვის საკანონმდებლო ბაზის ჰარმონიზაცია საქართველოს მიერ ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებით ნაკისრი ერთ-ერთი ვალდებულებაა. ასოცირების შეთანხმების პირველი დანართის თანახმად, საქართველო ვალდებულია უზრუნველყოს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონმდებლობის შესაბამისობა ევროკავშირის No 95/46/EC დირექტივასთან, ევროპის საბჭოს 108 კონვენციასთან და მის დამატებით ოქმთან, ასევე, ევროკავშირის 2008 წლის 27 ნოემბრის 2008/977/JHA ჩარჩო გადაწყვეტილებასთან და ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის 1987 წლის 15 ნოემბრის No R (87)15 რეკომენდაციასთან. აღნიშნული „საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის საგზაო რუკის (RoadMap2EU)“ თანახმად, ასევე წარმოადგენს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მიმართულებას.
“პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ” საქართველოს ახალი კანონი სრულად ეფუძნება ევროკავშირის მონაცემთა დაცვის ზოგად რეგულაციას (General Data Protection Regulation (GDPR)).
რეგულაცია მიღებულ იქნა ევროპის პარლამენტისა და ევროპის საბჭოს მიერ 2016 წლის 27 აპრილს და მოქმედებს 2018 წლის 25 მაისიდან. აღნიშნულმა რეგულაციამ დაადგინა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ახალი სტანდარტები, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სფეროში შემოიღო ახალი მნიშვნელოვანი ცნებები და ინსტიტუტები თანამედროვე ტექნოლოგიური პროგრესის გათვალისწინებით.
GDPR-ის მოქმედება ვრცელდება არა მხოლოდ ევროკავშირში რეგისტრირებულ კომპანიაზე, არამედ ნებისმიერ სხვა ქვეყანაში რეგისტრირებულ კომპანიაზეც, რომელიც პროდუქტის ან მომსახურების მიწოდებას ახორციელებს ევროკავშირის ტერიტორიაზე და ამ მიზნით, ევროკავშირის ტერიტორიაზე მყოფი პირების პერსონალურ მონაცემებს ამუშავებს. შესაბამისად, GDPR შესაძლოა გავრცელდეს საქართველოში რეგისტრირებულ იურიდიულ პირზეც.
რეგულაციით განსაზღვრული წესების დარღვევისათვის საკმაოდ მაღალი ჯარიმებია დადგენილი. კერძოდ, დაწესებულია ორი კატეგორიის ჯარიმა, რომელთა მაქსიმალური ოდენობაც შეადგენს - არაუმეტეს 10 მილიონ ევროს ან გლობალური შემოსავლის 2% -ს (რომელიც უფრო მაღალია) და 20 მილიონ ევროს ან გლობალური შემოსავლის 4%-ს (რომელიც უფრო მაღალია). ასევე, მონაცემთა სუბიექტს შეუძლია მოითხოვოს მიყენებული ზიანის ანაზღაურება.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მიუხედავად იმისა, რომ თქვენი კომპანია, მაგალითად, საქართველოშია რეგისტირებული, საქმიანობის შინაარსის გათვალისწინებით, თქვენზე შესაძლოა ვრცელდებოდეს ევროკავშირის მონაცემთა დაცვის ზოგადი რეგულაცია და გქონდეთ მასთან შესაბამისობის ვალდებულებაც.
დამატებითი ინფორმაციისათვის მოგვმართეთ და ვეცდებით დეტალურად მოგაწოდოთ ინფორმაცია თქვენი ვალდებულებების შესახებ.

Harmonization of the personal data protection legislation is one of the obligations assumed by Georgia under the Association Agreement with the European Union. According to the first annex of the Association Agreement, Georgia is obliged to ensure the compliance of the personal data protection legislation with the European Union Directive No. 95/46/EC, the 108 Convention of the Council of Europe and its Additional Protocol, as well as with the European Union Framework Decision 2008/977/JHA of November 27, 2008, and the Ministerial Decision of the Council of Europe with the recommendation of the Committee of November 15, 1987, No. R (87)15. According to the “Road Map of Georgia’s Integration into the European Union (RoadMap2EU)”, it is also one of the important directions.
The new Law of Georgia “On Personal Data Protection” is fully based on the General Data Protection Regulation (GDPR) of the European Union.
The GDPR was adopted by the European Parliament and the Council on April 27, 2016, and has been effective since May 25, 2018. The aforementioned regulation established new standards for personal data protection, and introduced new important concepts and institutions in the field of personal data protection, taking into account modern technological progress.
GDPR applies not only to a company registered in the European Union, but also to a company registered in any other country, that provides products or services in the territory of the European Union and, for this purpose, processes the personal data of persons in the territory of the European Union. Accordingly, GDPR may also apply to legal entities registered in Georgia.
Quite high fines are established for violation of the rules defined by the GDPR. In particular, two categories of fines are established, the maximum amount of which is – not more than 10 million euros or 2% of global turnover (whichever is higher) and 20 million euros or 4% of global turnover (whichever is higher). Also, the data subject can request compensation for the damage caused.
Based on the above, even though your company is registered in, for example, Georgia, depending on the content of your activity, you may be subject to the GDPR and have an obligation to comply with it.
Contact us for additional information and we will provide you with detailed information about your obligations.