ალბათ ხშირად შეგხვედრიათ ვიდეომონიტორინგის ნიშანი ქუჩასა თუ შენობებში, თუმცა, იცით ვის ეკუთვნის ეს ნიშანი და ვინ ამუშავებს თქვენს პერსონალურ მონაცემებს?
„პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონით განისაზღვრა, რომ მონაცემთა დამმუშავებელი/უფლებამოსილი პირი ვალდებულია ვიდეოთვალთვალის მიმდინარეობის შესახებ, თვალსაჩინოდ განთავსებულ გამაფრთხილებელი ნიშანზე დაწეროს მონაცემთა დამმუშავებლის ვინაობა და საკონტაქტო მონაცემები.
მაინც რა არის ვიდეომონიტორინგი და რა შემთხვევაშია დაშვებული მისი განხორციელება?
➡️ ვიდეომონიტორინგი არის საჯარო ან კერძო სივრცეში განთავსებული/დამონტაჟებული ტექნიკური საშუალებების გამოყენებით ვიზუალური გამოსახულების მონაცემთა დამუშავება, კერძოდ, ვიდეოკონტროლი ან/და ვიდეოჩაწერა (გარდა ფარული საგამოძიებო მოქმედებისა);
ვიდეომონიტორინგის განხორციელება დასაშვებია დანაშაულის თავიდან აცილების, მისი გამოვლენის, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების, პირის უსაფრთხოებისა და საკუთრების დაცვის, არასრულწლოვანის დაცვის (მათ შორის, მავნე ზეგავლენისგან დაცვის), საიდუმლო ინფორმაციის დაცვის, გამოცდის/ტესტირების მიზნებისთვის, აგრეთვე სხვა საჯარო ან/და სხვა ლეგიტიმური ინტერესის სფეროსთვის მიკუთვნებული ამოცანების შესასრულებლად, თუ ვიდეომონიტორინგის განხორციელება მონაცემთა დამუშავების მიზნის ადეკვატური და პროპორციული საშუალებაა.
რა ადგილებშია აკრძალული ვიდეომონიტორინგი?
ვიდეომონიტორინგის განხორციელება დაუშვებელია გამოსაცვლელ ოთახებში, ჰიგიენისთვის განკუთვნილ ადგილებში ან ისეთ სივრცეში, სადაც სუბიექტს პირადი ცხოვრების დაცულობის გონივრული მოლოდინი აქვს ან/და ვიდეომონიტორინგის განხორციელება საყოველთაოდ აღიარებულ ზნეობრივ ნორმებს ეწინააღმდეგება.
შეიძლება თუ არა, დამსაქმებელი ახორციელებდეს სამუშაო სივრცის ვიდეომონიტორინგს?
დასაქმებული პირის სამუშაო პროცესის/სივრცის ვიდეომონიტორინგი დასაშვებია მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევაში, თუ ამ მუხლის პირველი პუნქტით განსაზღვრული მიზნების მიღწევა სხვა საშუალებით შეუძლებელია ან დაკავშირებულია არაპროპორციულად დიდ ძალისხმევასთან.
თუ გაინტერესებთ, დაშვებულია თუ არა კონკრეტულ სივრცეში ვიდეომონიტორინგი და როგორ არეგულირებს მას კანონი, თვალი ადევნეთ ჩვენს გვერდს.

You may have noticed video surveillance signs in public or private spaces, but do you understand who is responsible for these signs and for handling your personal data?
According to the Law of Georgia “On Personal Data Protection”, the data controller/processor must display the identity and contact information of the data processor on a prominently placed warning sign about the video surveillance.
So, what exactly is video surveillance and when is it allowed?
Video surveillance involves processing visual image data using technical means placed or installed in public or private spaces, such as video control and/or video recording (excluding covert investigative action).
Video surveillance is allowed for the prevention of crime, its detection, public safety, protecting personal safety and property, safeguarding minors (including protection from harmful effects), safeguarding secret information, testing/examination purposes, and for other public and/or other legitimate interests, if video surveillance is an adequate and proportionate means of achieving the purpose of data processing.
Where is video surveillance prohibited?
Video surveillance is prohibited in changing rooms, areas designated for hygiene, or in spaces where individuals reasonably expect privacy, and/or where video surveillance contradicts generally accepted moral norms.
Can employers conduct video surveillance of the workspace?
Video surveillance of an employee’s workspace is only allowed in exceptional cases if the above-mentioned goals cannot be achieved through other means or require a disproportionately large effort.
If you are interested in whether video surveillance is allowed in a specific space and how the law regulates it, keep an eye on our page.