მაშინ, როდესაც თქვენი, ბოლო წლებში გამოშვებული, უახლესი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი ავტომობილით გადაადგილებით (ან გადაადგილებას ცდილობთ), ალბათ ყველაზე ნაკლებად ფიქრობთ იმ ფაქტზე, რომ თქვენი ავტომობილის მწარმოებელმა შესაძლებელია თქვენზე იმაზე მეტი იცოდეს, ვიდრე თქვენ იცით საკუთარ თავზე.
The Mozilla Foundation-მა გამოიკვლია თუ რამდენად იცავენ ავტომწარმოებელი კომპანიები მომხმარებლის პერსონალურ ინფორმაციას. კვლევის ფარგლებში გაანალიზდა 25 ბრენდი (მათ შორის, ტესლა, BMW, მერსედეს-ბენცი, ფორდი, კადილაკი, ლექსუსი, აუდი, ტოიოტა, კია, ნისანი, ლინკოლნი). დასკვნა ასეთია - თანამედროვე ავტომობილები „კონფიდენციალურობისა და პერსონალური ინფორმაციის დაცვის კოშმარია“. რატომ?
ყველა კომპანია აგროვებს საჭიროზე მეტ პერსონალურ ინფორმაციას. აღსანიშნავია, რომ ავტომწარმოებელ კომპანიებს პერსონალური მონაცემების შეგროვების ძალიან ბევრი შესაძლებლობა აქვს. მათ შეუძლიათ შეაგროვონ (და აგროვებენ კიდეც) ინფორმაცია იმასთან დაკავშირებით, თუ როგორ მართავთ ავტომობილს, გიყვართ თუ არა სისწრაფე, სად დადიხართ, რომელ სიმღერას უსმენთ ავტომობილით გადაადგილებისას, რომ არაფერი ვთქვათ განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემებზე.
ზემოაღნიშნული კომპანიების უმრავლესობა ყიდის მომხმარებლის პერსონალურ ინფორმაციას.
კომპანიების უმრავლესობა არ ანიჭებს მომხმარებელს საკუთარ პერსონალური ინფორმაციის კონტროლის უფლებამოსილებას.
კვლევის თანახმად, ავტომობილების სპეციფიკის გათვალისწინებით, ამ ეტაპზე, მომხმარებელს ბევრი არაფრის გაკეთება შეუძლია საკუთარი პერსონალური მონაცემების დასაცავად.
თუმცა, გვჯერა, რომ მომხმარებლის ცნობიერების ამაღლება პერსონალური ინფორმაციის დაცვისკენ გადადგმული მნიშვნელოვანი ნაბიჯია. დანარჩენს დრო გვიჩვენებს. მანამდე, კი, ყურადღება მიაქციეთ, როგორ იქცევით საკუთარ ავტომობილში.

When you’re driving (or trying to drive) your state-of-the-art car, perhaps the least you think about is the fact that your car’s manufacturer may know more about you than you do about yourself.
The Mozilla Foundation conducted an investigation into how well car companies protect users’ personal information. The research analyzed 25 brands, which included Tesla, BMW, Mercedes-Benz, Ford, Cadillac, Lexus, Audi, Toyota, Kia, Nissan, and Lincoln. The conclusion drawn was that modern cars present a “privacy and personal information protection nightmare.” Would you like to know the reasons behind this conclusion?
All companies collect an excess of personal information. It’s worth noting that car manufacturers have ample opportunities to gather personal data. They can and do collect information about your driving habits, speed preferences, locations you frequent, and even your music choices while driving, not to mention more sensitive categories of data.
Most of the above companies sell users’ personal data.
Most companies do not give users the power to control their personal data.
According to the study, given the specifics of cars, at this point, there is not much that users can do to protect their data.
However, we believe that raising awareness is an important step towards protecting personal data. Time will tell the rest. Before that, pay attention to how you behave in your car.