თქვენი სამსახურში მისვლა და სამსახურიდან გასვლა თითის ანაბეჭდის საშუალებით აღირიცხება?
მაშინ, შესაძლებელია, თქვენი ბიომეტრიული მონაცემი უკანონოდ მუშავდება და გირჩევთ, ეს საკითხი უყურადღებოდ არ დატოვოთ. იმასაც აუცილებლად გირჩევთ, თუ როგორ დაიცვათ თქვენი უფლება. თუმცა, ჯერ შევთანხმდეთ თუ რაზე ვსაუბრობთ, როდესაც „ბიომეტრიულ მონაცემსა“ და „ბიომეტრიული მონაცემის დამუშავებაზე“ ვლაპარაკობთ ხოლმე.
„ბიომეტრიული მონაცემია“ თქვენი ხელწერა, ხმა, თითის ანაბეჭდი, სახის ნაკვთები, თვალის ფერადი გარსი და ა.შ. ანუ თქვენი მუდმივი, უნიკალური, ძნელად წარმოებადი ან გაყალბებადი მონაცემი.
„ბიომეტრიული მონაცემის დამუშავება“, კი, გულისხმობს მონაცემთა მიმართ შესრულებულ ნებისმიერ მოქმედებას, მაგალითად, მონაცემების შეგროვებას, გამოყენებას, წაშლას.
ბიომეტრიული მონაცემების მნიშვნელობას „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონიც აღიარებს და მსგავსი ტიპის მონაცემების დამუშავებას განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს. მათ შორის, განსაზღვრავს იმ შემთხვევებს/მიზნებს, როდესაც შესაძლებელია თქვენი ბიომეტრიული მონაცემების დამუშავება (მაგალითად, ბიომეტრიული მონაცემები შესაძლებელია დამუშავდეს, თუ ეს აუცილებელია საქმიანობის განხორციელების, უსაფრთხოების, საკუთრების დაცვისა და საიდუმლო ინფორმაციის გამჟღავნების თავიდან აცილების მიზნებისთვის).
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, დამსაქმებელს რკინის არგუმენტი უნდა ჰქონდეს თქვენი ბიომეტრიული მონაცემების დასამუშავებლად.
რაც შეეხება თქვენს უფლებებს, თქვენ უფლება გაქვთ:
- მიიღოთ დამსაქმებლისგან ინფორმაცია (რა ტიპის ბიომეტრიული მონაცემები მუშავდება; ბიომეტრიულ მონაცემთა დამუშავების მიზანი; ბიომეტრიულ მონაცემთა დამუშავების სამართლებრივი საფუძველი; ბიომეტრიულ მონაცემთა შეგროვების წყარო; ხდება თუ არა ბიომეტრიულ მონაცემთა მესამე პირებზე გაცემა; გაცემის საფუძველი და მიზანი და ა.შ.)
- მოითხოვოთ მონაცემების გასწორება, განახლება, დამატება/შევსება;
- მოითხოვოთ მონაცემების დამუშავების შეწყვეტა, წაშლა ან განადგურება;
- მოითხოვოთ მონაცემების დაბლოკვა (მონაცემთა დამუშავების (გარდა შენახვის) დროებით შეჩერება);
- ნებისმიერ დროს, ყოველგვარი განმარტების ან დასაბუთების გარეშე, გამოიხმოთ თქვენ მიერ ბიომეტრიული მონაცემების დამუშავებასთან დაკავშირებით გაცემული თანხმობა (თუ ასეთი თანხმობა გაცემული გაქვთ);
- უფლებების დარღვევის შემთხვევაში, კანონით დადგენილი წესით, მიმართოთ პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურს ან სასამართლოს, ხოლო თუ თქვენი დამსაქმებელი საჯარო დაწესებულებაა, საჩივრის წარდგენა შესაძლებელია ასევე ზემდგომ ადმინისტრაციულ ორგანოში.

If your arrival and departure from workplace are recorded by fingerprint, it is possible that your biometric data is being processed illegally. We recommend that you do not leave this matter unattended.
We will advise you on how to protect your rights, but first, let’s define what we mean by “biometric data” and “biometric data processing”.
“Biometric data” includes your handwriting, voice, fingerprint, facial features, eye color, and other unique, difficult-to-produce or hard to falsify data.
“Processing of biometric data” refers to any action performed on the data, such as collection, use, or erasure.
The Law of Georgia “On Personal Data Protection” recognizes the importance of biometric data and pays special attention to the processing of such data. The law defines the cases/purposes when your biometric data can be processed (for example, for carrying out activities, security, protection of property, and prevention of disclosure of confidential information).
Based on the above, the employer must have strong justification to process your biometric data.
In terms of your rights, you have the right to:
• Receive information from the employer about the type of biometric data being processed, the purpose of biometric data processing, the legal basis for biometric data processing, the source of biometric data collection, whether biometric data is provided to third parties, and the basis and purpose of providing the data, etc.
• Request rectification, update, completion of data;
• Request termination od data processing, erasure or destruction of data;
• Request data blocking (temporary suspension of data processing except storage);
• Withdraw your consent to the processing of biometric data at any time without any explanation or justification (if you have given such consent);
• In case of rights violation, apply to the Personal Data Protection Service or the court. If your employer is a public institution, a complaint can also be submitted to a higher administrative body.